Jdi na obsah Jdi na menu
 


6:30  Sluneční paprsky ozářily vršek Javorového. Bylo to neklamné znamení, že Evangelický den začíná. Políbil jsem ženu, děti, nasedl do auta a vydal se do třineckého lesoparku najít a označit stezku za pokladem. Na pěšinkách jsem tu a tam potkal houbaře, nebo starší pány, kterak venčí pejsky.  Ranní chlad se mi pomalu začínal vtírat pod bundu. Na nic jsem tedy nečekal a hned po dokončení úkolu pospíchal zpátky domů na dobrou snídani a teplou kávu pro zahřátí.

9:45 Šatna farářů na staré faře. Převlékám se spolu s kolegy do taláru a přemýšlím, nakolik se atmosféra této šatny podobá, nebo nepodobá atmosféře v šatně hokejistů před významným utkáním. V každém případě jisté napětí před slavnostní bohoslužbou je znát, zejména na těch, kdo budou dneska hrát v první linii.Obrazek

10:30  Bohoslužba se naplno rozběhla. Slepý Bartimaos tápe ve tmě před oltářem, hledá cestu a volá všechny děti za sebou. Program pro děti bude určitě zajímavý!

11:15 Kázání docenta Greša z Bratislavy kulminuje. Zrovna vypráví o aktuálním foto na webové stránce - astronomický snímek dnes. Člověk by něco tak úchvatného nevymyslel, ani nestvořil! Člověku nezbývá než v úžasu stát, a žít ve víře, naději a lásce. Žel, někdy se ale člověk chová jako ta svině pod dubem z Krylovovy bajky. Místo aby si vážil darů ze Shora, začíná napadat Jeho kořeny. Obrazek

12:45 Restaurace Kulturního domu Trisia. Chytáme poslední volná místa u stolu. Měli jsme štěstí. Za několik desítek minut se před jídelnou vytvoří slušná fronta. Nemám nic proti frontě. Kus svého života jsem v čekání na řadu prožil a asi ještě prožiju ( nejsem totiž žádný průbojný typ ). Ale dnes se ve frontě zdržet nemůžu. Za hodinu už budou děti pobíhat před lesoparkem a stezka za pokladem ještě není hotová.

13:45 Lesopark. Už jsme v terénu a dokončujeme poslední přípravy stanovišť dobrodružné stezky. Ještě dovázat poslední provázky, roztrousit poslední kartičky po okolí, přivěsit balónky, zahrabat klíč do listí a schovat poklady. Logistika nám dnes docela jde, takže děti, doufám, že to půjde i vám!

Obrazek

15:15 Poslední skupinka nachází poklad. Končíme! Balíme! Pár pokladů za odměnu zbylo i pro vedoucí, kteří si v lese o kávě a marmeládových koblizích mohli nechat jen zdát. Ale snad ještě není Evangelickému dni a všemu  občerstvení konec !  

16:15 Zatímco se v hlavním sále schyluje k zahájení opery, děti už netrpělivě očekávají spuštění filmu o Pirátech v Zeleninové zemi. A ten je určitě nezklame. Ze záhadného názvu se vyklube zajímavě a akčně pojatý příběh biblického proroka Jonáše.

Obrazek

16:45 Moje dvě starší děti sedí v první řadě a jsou zcela pohlceny dějem filmu. To nejmladší, desetiměsíční, ale už vidělo dost a dožaduje se změny. No nic, vyvážím ji ven před kulturák na čerstvý vzdoušek. A hele, jeden stánek má ještě otevřeno. A zrovna ten s kávou a koblihami! Mám štěstí, ještě nějaké zbyly a chutnají skvěle.


18:15 Končí opera, lidé vycházejí ven, baví se v hloučcích, nebo ve dvojicích. Děti nacházejí své rodiče, anebo naopak. Zvukaři mají plné ruce práce, aby dali dohromady hlavní sál na večerní program. Slunce bude pomalu zapadat za obzor. Naše auto pomalu vyjíždí z parkoviště u Delvity. Evangelický den 2007 pomalu končí.

Obrazek

  Horymil Slezský